RR08 – Na Magurę Małastowską

O Trasie

Dystans: 29 km
Suma podjazdów: 742 m
Szutry: 12 km
Asfalt: 16 km
Teren: 1 km

Nawigacja

Plik GPX

Link do MAPY.CZ

Kurs na Garmin Connect

Dla Kogo?

Trudność: 4/5
Krótka, jednak wymagająca trasa. Pokonamy serpentyny na Przełęcz Małastowską, ulubiony podjazd wśród lokalnych kolarzy. Na trasie trzy bardzo ciekawe cmentarze wojenne oraz piękne widoki. A na deser wjedziemy na Magurę Małastowską.

Przebieg

Magura Ski Park -> Małastów - Przełęcz Małastowska -> Smerekowiec -> Oderne -> Nowica -> Przysłop -> Magura Ski Park

Opis Trasy

Jedna z dwóch tras startujących z kompleksu Magura Ski Park. Nazwa tej trasy nawiązuje do jednego z najpopularniejszych szczytów Beskidu Niskiego. Na Magurę Małastowską (813m n.p.m.) prowadzi kilka szlaków, a kilometr od szczytu znajduje się kultowe schronisko, niestety w tym momencie nieczynne i niszczejące. Na zboczach Magury zachowały się pamiątki po przebiegającej jej zboczami podczas I wojny światowej linii frontu austriacko-rosyjskiego: okopy, umocnione stanowiska ogniowe, pozostałości ziemianek oraz cmentarze wojenne.

Start – Magura Ski Park – Zaczynamy łagodnym zjazdem drogą szutrową leśną z pola biwakowego pod Magurą Małastowską, aby dojechać do asfaltowej drogi głównej w Małastowie. Skręcamy w prawo, w stronę przełęczy na Magurze Małastowskiej, to dość wymagający podjazd jak na początek trasy.

4 km – Na Przełęczy Małastowskiej rozciąga się się jeden z bardziej charakterystycznych cmentarzy wojennych. Został zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. W osi cmentarza znajduje się drewniana kaplica z kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz tablicą inskrypcyjną o treści (tłum.): „Pamiętajcie w swoich pełnych szczęścia dniach, Że na tej ziemi gorzał zaciekły bój, Że tu tysiące odniosło śmiertelne rany, Aby wokół was rozkwitało błogosławieństwo słońca”. Pochowano tu 174 żołnierzy austro-węgierskich.

Następnie czeka nas bardzo przyjemny zjazd główną drogą w stronę Gładyszowa. Po niecałych 3 km skręcamy w prawo w drogę szutrową pomiędzy polami i mijamy kolejny cmentarz wojenny, a za nim w dolinie Krzywego Potoku idylliczny krajobraz pełen dzikiego ptactwa, rozbudowanych żeremi i ich mieszkańców bobrów.

10 km – Smerekowiec. Znajdziemy tutaj sklep spożywczy i możemy obejrzeć murowaną cerkiew św. Michała Archanioła z 1818 roku wybudowaną w stylu józefińskim. Stąd udajemy się asfaltem w dalszą drogę, w stronę Kwiatonia.

14 km –  Za mostkiem z drogi głównej skręcamy w prawo w leśną drogę szutrową. Droga prowadzi delikatnym podjazdem przez kolejne 4 km. Po prawej stronie znajdziemy dużą, dobrze zorganizowaną i mało uczęszczaną wiatę turystyczną, z której możemy skorzystać, aby odpocząć. Jest tam też toaleta. Dalsza droga to dość stromy podjazd w kierunku Nowicy, który kończy się wyjazdem na pastwiska. Dlatego wcześniej odbijamy w odgałęzienie w lewo do Odernego.

18 km – Oderne. Dojeżdżając do drogi asfaltowej, skręcamy w prawo i przed szczytem możemy podziwiać przepiękną panoramę Beskidu Niskiego. Po krótkim zjeździe wjeżdżamy do Nowicy. Miejscowość była i jest znana z wyrobu drewnianych zabawek i łyżek. Tutaj znajduje się Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej SAREPTA, odbywają się coroczne spotkania teatralne INNOWICA oraz liczne wydarzenia muzyczne organizowane przez mieszkańców funkcjonującej wciąż komuny hipisowskiej znanej jako Dom Muzyków lub Dziewiątka. W Nowicy znajduje się także ciesząca się uznaniem winnica.

23 km | Przejeżdżamy przez wieś łagodnym, ale dość długim podjazdem w kierunku Magury Małastowskiej. Po drodze odbijamy na leśną drogę wspinającą się aż na szczyt Magury Małastowskiej (813m n.p.m.). Tuż pod szczytem znajduje się piękny cmentarz wojenny nr 58 – Przysłup. Powrót obok schroniska, a następnie starą węgierską drogą, jest dosyć wymagający. Dla osób bez odpowiedniej techniki zalecamy zjazd do Magura Ski Park drogą asfaltową.

 

Warto Zobaczyć

Cmentarz wojenny nr 60 - Magura Małastowska

Cmentarz wojenny nr 55 - Gładyszów

Muzeum Jazdy Konnej w Gładyszowie

Cmentarz wojenny nr 56 - Smerekowiec

Cerkiew św. Michała Archanioła w Przysłupie

Cmentarz wojenny nr 58 - Przysłup