RR17 – Zagubione wioski

O Trasie

Dystans: 53 km
Suma podjazdów: 895 m
Szutry: 18 km
Asfalt: 33 km
Teren: 2 km

Nawigacja

Plik GPX

Link do MAPY.CZ

Kurs na Garmin Connect

Dla Kogo?

Trudność: 4/5
Wymagająca trasa poprowadzona przez pasmo Magury Małastowskiej do łemkowskich wiosek: Przysłup, Nowica i Smerekowiec. Powrót przez Przełęcz Małastowską. Ostatnie 12 km to przyjemny zjazd.

Przebieg

Sękowa -> Siary -> Owczary -> Przysłup -> Nowica -> Smerekowiec -> Przełęcz Małastowska -> Małastów -> Ropica Górna -> Sękowa

Opis Trasy

Przysłup, Nowica i Oderne to malutkie osady gdzieś w Beskidzie Niskim, trochę odcięte od świata, żyjące swoim rytmem. Wbrew pozorom życie kulturalne jest tam bardzo bogate, szczególnie w Nowicy, która słynie również w regionie z produkcji łyżek, czyli łyżkarstwa. Przed akcją „Wisła” Nowicę zamieszkiwało ponad 1000 osób i w prawie każdym gospodarstwie wytwarzano wyroby z drewna.

Sękowa – Wyruszamy z parkingu koło boiska sportowego, wjeżdżając bezpośrednio na ścieżkę rowerową prowadząca wzdłuż Sękówki. Doprowadza nas ona do kościółka św. Jakuba i Filipa wpisanego na listę UNESCO. Wzniesiony około 1520 roku. Jednonawowa świątynia, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Ściany i dach pokryte gontem. Obiekt uhonorowany medalem Europa Nostra w 1994 roku za wzorcowo prowadzone prace konserwatorskie oraz nagrodą im. Brata Alberta i nagrodą Ministra Kultury i Sztuki PRL.

7 km – Owczary (dawniej Rychwałd) to łagodny podjazd przez malowniczą dolinę. W drewnianym budynku starej szkoły mieści się teraz schronisko PTTK. Wieś o bogatej historii, a położenie na uboczu pozwoliło ocalić wiele perełek architektury drewnianej oraz kamieniarstwa. Szczególnie ciekawa, wpisana na listę UNESCO, cerkiew pw. Opieki Matki Bożej z 1653 roku, reprezentuje typ łemkowski. Budynek jest trójdzielny, z wieżą o konstrukcji słupowo-ramowej ponad przedsionkiem. Kryte gontem dachy nad trzema częściami świątyni wieńczą hełmy z pseudolatarniami i krzyżami. Otacza ją mur, a wejście w obręb cerkwi prowadzi przez dzwonnicę. Na końcu wsi po lewej stronie cmentarz wojenny nr 70.

Przed nami dosyć wymagająca część dzisiejszej wycieczki. Początkowo trzykilometrowy szutrowy podjazd, który przechodzi w bardziej terenowy odcinek, prowadzący w okolice szczytu Wierch. Po przekroczeniu grzbietu po sześciu kilometrach dojedziemy do górnej części Przysłupia.

23 km – Nowica. Przejazd przez Nowicę jest czystą przyjemnością. Sielankowe widoki, łemkowska architektura oraz doskonała dróżka pozwolą trochę odpocząć przed kolejnym podjazdem do Odernego.

25 km – Oderne. Warto się tutaj zatrzymać, bowiem widoki są przepiękne. Po zaledwie 500 metrach asfaltowego zjazdu wbijamy się w leśną drogę, która będzie nas prowadziła przez kolejne 4 km. Dzięki niej dojedziemy do asfaltowej drogi pomiędzy Kwiatoniem a Smerekowcem. Skręcamy w lewo, aby kierować się do Smerekowca.

34 km – Smerekowiec. W Smerekowcu, przy Muzeum Jazdy Konnej, opuszczamy wygodną drogę asfaltową, aby szutrową leśną i polną drogą podjeżdżać w stronę Magury Małastowskiej. Droga pośród przepięknych krajobrazów poprowadzi nas obok cmentarza wojennego nr 55. Po chwili dotrzemy do serpentyn prowadzących na Przełęcz Małastowską.

39 km – Przełęcz Małastowska. Na przełęczy warto odwiedzić cmentarz wojenny nr 60 – Magura.  To austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Ostatnim etapem trasy jest 13 kilometrów zjazdu do Sękowej. Po drodze miniemy piękną Cerkiew św. Michała Archanioła z 1819 roku.

 

 

Warto Zobaczyć

Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej - UNESCO

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach - UNESCO

Cmentarz wojenny nr 70 - Owczary

Cerkiew św. Michała Archanioła w Przysłupie

Muzeum Jazdy Konnej w Gładyszowie

Cmentarz wojenny nr 55 - Gładyszów

Cmentarz wojenny nr 60 - Przełęcz Małastowska

Cerkiew św. Michała Archanioła w Ropicy Górnej