RR10 – Stolica Kamieniarzy

O Trasie

Dystans: 46 km
Suma podjazdów: 877 m
Szutry: 21 km
Asfalt: 25 km
Teren: 0 km

Nawigacja

Plik GPX

Link do MAPY.CZ

Kurs na Garmin Connect

Dla Kogo?

Trudność: 3/5
Trasa dosyć wymagająca z pięknymi widokami w kilku miejscach. Między Bodakami a Wapiennem możliwe koleiny i błoto na krótkim odcinku.

Przebieg

Sękowa -> Siary -> Owczary -> Dragaszów -> Bartne -> Bodaki -> Wapienne -> Męcina Wielka -> Męcina Mała -> Sękowa

Opis Trasy

Bartne – to łemkowska wieś, która słynęła z kamieniarskich wyrobów. W XVII w. we wsi żyli kamieniarze, którzy wytwarzali nie tylko żarna i kamienie młyńskie, ale także kilkumetrowe krzyże z figurami ukrzyżowanego Chrystusa. Na górnym krańcu wsi, przy skrzyżowaniu niedaleko schroniska PTTK, stoi okazała kapliczka wykonana z jednego bloku kamienia, którą warto zobaczyć.

Sękowa – Wyruszamy z parkingu koło boiska sportowego, wjeżdżając bezpośrednio na ścieżkę rowerową prowadząca wzdłuż rzeki Sękówki. Doprowadza nas ona do kościółka św. Jakuba i Filipa wpisanego na listę UNESCO. Wzniesiony około 1520 roku. Jednonawowy, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Ściany i dach pokryte gontem. Obiekt wyróżniony medalem Europa Nostra w 1994 roku za wzorcowo prowadzone prace konserwatorskie oraz nagrodą im. Brata Alberta i nagrodą Ministra Kultury i Sztuki PRL.

7 km – Owczary (dawniej Rychwałd) to łagodny podjazd przez malowniczą dolinę. Wieś o bogatej historii, leżąc na uboczu, ocaliła wiele perełek architektury drewnianej oraz kamieniarstwa. Szczególnie ciekawa, wpisana na listę UNESCO, cerkiew pw. Opieki Matki Bożej z 1653 roku reprezentuje typ łemkowski, jest trójdzielna, z wieżą o konstrukcji słupowo-ramowej ponad przedsionkiem. Kryte gontem dachy nad trzema częściami świątyni wieńczą hełmy z pseudolatarniami i krzyżami. Otacza ją mur, a wejście w obręb cerkwi prowadzi przez dzwonnicę. Na końcu wsi po lewej stronie cmentarz wojenny nr 70.

11 km – Przełęcz Owczarska. Droga do Przełęczy Owczarskiej z asfaltowej zmienia się w szutrową. Przejeżdżamy przez kilka potoków i wspinamy pod górę obrzeżami masywu Magury Małastowskiej. Z Przełęczy Owczarskiej czeka nas krótki, ale stosunkowo stromy zjazd do drogi na Małastów. Już po skręcie w kierunku Bartnego, po prawej stronie znajduje się cmentarz wojenny nr 67.

14 km – Dragaszów. Wjeżdżamy na leśną drogę szutrową, która przez kolejne 11 kilometrów zaprowadzi nas na krańce wsi Bartne. Z górnej części wsi rozpościera się piękna panorama na Beskid Niski.

29 km – Bartne jest miejscowością, w której podziwiać możemy bardzo wiele zabytkowych chyż. Po prawej stronie trasy stoi cerkiew prawosławna św. Kosmy i Damiana, ale jest ona chwilowo nieczynna. Cerkiew stanowi filię Muzeum Karwacjanów w Szymbarku. Za cerkwią znajdziemy spichlerz z niewielkim przedstawieniem kamieniarki, która jest bardzo znana w okolicy. To z Bartnego pochodzi w znacznej mierze budulec charakterystycznych w okolicy krzyży przydrożnych.

33 km – Bodaki. Tutaj w bliskim sąsiedztwie siebie znajdziemy dwie cerkwie. Obie pw. św. Dymitra, jedna z nich z 1902 roku – greckokatolicka, natomiast ta z 1934 roku prawosławna. Po obejrzeniu obu cerkwi wracamy kilkadziesiąt metrów, aby skręcić w drogę szutrowo-leśną w stronę Kamiennej Góry. To będzie jeden z najbardziej stromych odcinków dzisiejszej wycieczki. Być może trzeba będzie podprowadzić rower na odcinku 200 metrów. Po dwukilometrowym terenowym odcinku zjeżdżamy do Wapiennego.

38 km – Wapienne-Zdrój jest jednym z najstarszych polskich uzdrowisk. Centrum wsi zostało w ostatnim czasie gruntownie odnowione, powstała tężnia, amfiteatr polowy, pijalnia wód. Wody mineralne: „Kamil”, „Marta”, „Zuzanna” dobroczynnie wpływają na dolegliwości reumatologiczne, choroby skóry i układu oddechowego, układu trawiennego i choroby kobiece. Dalej podążamy drogą asfaltową do Męciny Wielkiej.

40 km – Męcina Wielka. Po lewej stronie drogi odnajdujemy sporą drewnianą cerkiew św. Kosmy i Damiana z 1807 roku. Obecnie jest ona użytkowana jako kościół rzymskokatolicki.
Parafia prawosławna w Męcinie Wielkiej powstała w 1546. Po podpisaniu unii brzeskiej wspólnota przyjęła jej postanowienia. W tym czasie we wsi istniała już wolno stojąca cerkiew, jednak o jej wyglądzie nic nie wiadomo. W 1930 zniszczony obiekt został gruntownie odremontowany za pieniądze zebrane przez mieszkańców Męciny Wielkiej, Wapiennego i Pstrążnego. W drodze do Męciny Małej mijamy charakterystyczną odnowioną murowaną kapliczkę. Tuż za nią skręcamy w lewo na drogę szutrową, aby po raz ostatni w dniu dzisiejszym móc zobaczyć piękną panoramę Beskidu Niskiego. Ostatnie 5 kilometrów to zjazd do miejsca startu.

Warto Zobaczyć

Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej - UNESCO

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach - UNESCO

Cmentarz wojenny nr 70 - Owczary

Cerkiew prawosławna Świętych Kosmy i Damiana w Bartnem

Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana w Bartnem

Muzeum Kamieniarstwa w Bartnem

Kościół pw. Świętego Dymitra w Bodakach

Cerkiew prawosławna św. Dymitra w Bodakach

Wapienne-Zdrój (Dom Zdrojowy, Tężnie)

Kościół pw. Świętych Kosmy i Damiana w Męcinie Wielkiej

Cmentarz wojenny nr 81 - Męcina Wielka