RR11 – Śladami Łemków

O Trasie

Dystans: 39 km
Suma podjazdów: 780 m
Szutry: 25 km
Asfalt: 13 km
Teren: 1 km

Nawigacja

Plik GPX

Link do MAPY.CZ

Kurs na Garmin Connect

Dla Kogo?

Trudność: 3/5
Przepiękna trasa przebiegająca częściowo przez Słowację. Trochę wymagająca, jednak widoki rekompensują poniesiony trud.

Przebieg

Radocyna -> Konieczna -> Becherov -> Regetovka -> Regietów Wyżny -> Zdynia -> Radocyna

Opis Trasy

UWAGA! Od wsi Regetovka do granicy PL-SK (Przełęcz Regetowska) na odcinku około 800 metrów droga leśna jest bardzo mocno zniszczona. Nie zalecamy tej trasy po opadach deszczu.

Głównym celem tej trasy jest przejazd przez nieistniejącą łemkowską wieś – Regietów Wyżny. Przed wojną mieszkało tu ponad pół tysiąca osób, głównie Łemków oraz garstka Żydów i Polaków. Obecnie dolina potoku Regetówka jest całkowicie wyludniona, a jedynymi pozostałościami po dawnym życiu są cmentarz, kaplica i dzwonnica. Na całym odcinku wsi znajdują się tablice Wielokulturowego Szlaku Huculskiego, dzięki którym możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek o historii i kulturze tych terenów.

Z OSW Radocyna jedziemy na południe bardzo klimatyczną drogą szutrową. Pierwszy ostrzejszy podjazd, w samej już Radocynie, zaczyna się przy dawnym cerkwisku. Na miejscu, gdzie kiedyś stała cerkiew, pozostał krzyż, kamienie z podmurówki oraz fragmenty posadzki. Leśny podjazd to dobra rozgrzewka.

7 km – Konieczna. Na następnym przystanku, już w Koniecznej, warta uwagi jest, tym razem kompletna, cerkiew św. Bazylego z 1905 roku. Stąd, łagodnie wznosząca się, główna droga prowadzi nas do dawnego przejścia granicznego ze Słowacją.

13 km – Chmelova.  Po drugiej stronie granicy możemy odpocząć podczas bardzo przyjemnego długiego zjazdu, po dobrej jakości asfalcie, wśród rozległych pól i łąk. W miejscowości Chmelova skręcamy w drogę lokalną na żółty szlak turystyczny w stronę Przełęczy Regietowskiej. Będzie to jeden z dłuższych dzisiejszych podjazdów. Do pięknej Regetovki prowadzi droga asfaltowa, po czym przechodzi w szutrową. Ostatni kilometr przed przełęczą jest bardziej wymagający, a na samej granicy na krótkim odcinku może być błotniście. Na przełęczy możemy odpocząć przy wiacie turystycznej.

20 km – Regietów Wyżny. Rozległa dolina Regetówki jest atrakcją samą w sobie. Przejazd rowerem tą piękną szutrówką to cudowne doznanie. Po wysiedleniach w ramach akcji “Wisła” dolina pozostała niezamieszkana. Warto zatrzymywać się przy tablicach informacyjny Wielokulturowego Szlaku Huculskiego, z których można dowiedzieć się wielu ciekawostek o tych ziemiach i życiu Łemków. Warta uwagi jest również dzwonnica symbolizująca łemkowski styl budownictwa oraz kaplica cmentarna znajdująca się na terenie cmentarza.

około 23 km – Baza namiotowa. Zatrzymujemy się w miejscu skrzyżowania szlaków turystycznych. Tutaj drogą leśną szutrową kierujemy się w stronę Zdyni.

29 km – Zdynia to miejsce warte szczególnej uwagi ze względu na odbywający się tutaj co roku Festiwal Kultury Łemkowskiej WATRA. Miejsce festiwalu będziemy mijać po lewej stronie, przemierzając drogę ku Radocynie. Ta szutrowa droga prowadząca przez las przyniesie ogrom radości, kończąc dzisiejszą wycieczkę.

Warto Zobaczyć

Cmentarz mieszkańców wsi Nieznajowa

Cmentarz wojenny nr 47 - Konieczna

Cerkiew Świętego Bazylego Wielkiego w Koniecznej

Bardzo ładna wioska Regetovka

Dzwonnica w Regietowie Wyżnym

Cmentarz mieszka

Regietów Wyżny - Stary cmentarz łemkowski

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Zdyni