RR13 – Do Wysowej-Zdrój

O Trasie

Dystans: 64 km
Suma podjazdów: 1125 m
Szutry: 28 km
Asfalt: 35 km
Teren: 1 km

Nawigacja

Plik GPX

Link do MAPY.CZ

Kurs na Garmin Connect

Dla Kogo?

Trudność: 4/5
Dosyć wymagająca trasa przebiegająca przez Słowację, uzdrowisko Wysowa-Zdrój i jedną z najciekawszych wsi w Beskidzie Niskim - Ropki.

Przebieg

Radocyna -> Konieczna -> Zborov -> Stebnik -> Wysowa-Zdrój -> Ropki -> Hańczowa - Skwirtne -> Regietów -> Zdynia -> Radocyna

Opis Trasy

Wysowa-Zdrój to jedno z dwóch uzdrowisk położonych w powiecie gorlickim. Tutejszy klimat zawiera dużo jodu, a na terenie uzdrowiska znajduje się kilkanaście źródeł wody mineralnej. W pięknym Parku Zdrojowym funkcjonuje, oddana do użytku w 2006 roku, pijalnia wód mineralnych.

Z Radocyny startujemy w stronę miejscowości Konieczna drogą szutrową, która na niektórych odcinkach będzie zmieniała się w drogę leśną. Pierwszy ostrzejszy podjazd, już w samej Radocynie, zaczyna się przy dawnym cerkwisku. Na miejscu, gdzie kiedyś stała cerkiew, pozostał krzyż, widoczne są również kamienie z podmurówki oraz fragmenty posadzki. Leśny podjazd to dobra rozgrzewka.

7 km – Konieczna. Na następnym przystanku, już w Koniecznej, warto zwrócić uwagę na, tym razem kompletną, cerkiew św. Bazylego z 1905 roku. Stąd, łagodnie wznosząca się, główna droga prowadzi nas do dawnego przejścia granicznego ze Słowacją.

15 km – Chmelova. Po drugiej stronie granicy czeka nas chwila wytchnienia podczas bardzo przyjemnego zjazdu prowadzącego po dobrej jakości asfalcie. Wokół rozległe pola i łąki, a także malowniczy widok na charakterystyczną złotą kopułę zwieńczającą cerkiew w miejscowości Chmel’ova.

17 km – Zborov. Tak dojedziemy aż do Zborova. Nad miasteczkiem górują ruiny odbudowywanego średniowiecznego zamku. W tym miejscu skręcamy w drogę lokalną i zaczynamy podjazd do Przełęczy Wysowskiej (605 m n.p.m.).

26 km – Granica PL-SK. Na przełęczy można zatrzymać się przy wiacie piknikowej na odpoczynek.

27 km – Blechnarka.  Następnie czeka nas zjazd do wsi Blechnarka. Jeśli nie macie dość nadmiaru wrażeń, odwiedźcie epigonalną cerkiew św. Kosmy i Damiana – na pewno będziecie zaskoczeni jej kolorytem!

30 km – Wysowa-Zdrój. Kontynuując jazdę w dół, wjeżdżamy do uzdrowiska Wysowa-Zdrój. Lecznicze wody dostępne są w domu zdrojowym za opłatą, ale z kilku źródeł w parku zdrojowym możemy skosztować wody mineralnej również za darmo. Warto w Wysowej uzupełnić bidony i prowiant.

35 km – Ropki. Za Wysową obieramy kierunek na wysiedloną w 1947 roku wieś Ropki. W Ropkach możemy zobaczyć łemkowski cmentarz oraz kolejne miejsce po cerkwi, która jednak nie zniknęła, a została przeniesiona do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

40 km – Hańczowa. Kolejny przystanek to wieś Hańczowa z cerkwią pw. Opieki Matki Bożej. Warto zwrócić uwagę na ciekawą furtkę wejściową. Wcześniej jednak zobaczymy budynek (sklep), który brał udział w jednym z filmów Smarzowskiego (niespodzianka – zobaczcie jaka nazwa miejscowości widnieje na szybach sklepu).

41 km – Kiczerka. Za Hańczową czeka nas następny podjazd w okolice góry Kiczerka, a z jej szczytu zjedziemy do Skwirtnego, podziwiając z lewej strony piękną panoramę Kwiatonia.

47 km – Baza namiotowa w Regietowie. Po zaliczeniu kolejnej cerkwi w Skwirtnem dojedziemy do Regietowa, skąd leśnym skrótem przeskoczymy do Zdyni, w której co roku odbywa się Festiwal Kultury Łemkowskiej WATRA. Przemierzając drogę ku Radocynie, po lewej stronie miniemy miejsce, w którym odbywa się festiwal. Ta szutrowa droga prowadząca przez las przyniesie mnóstwo radości, kończąc dzisiejszą wycieczkę.

Warto Zobaczyć

Park Zdrojowy w Wysowej-Zdrój

Cerkiew pw. Św. Archanioła Michała w Wysowej-Zdrój

Wieś Ropki

Cmentarz Łemkowski w Ropkach

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Hańczowej

Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana w Skwirtnem

Stadnina koni huculskich w Regietowie

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Zdyni