RR14 – Wokół Radocyny

O Trasie

Dystans: 42 km
Suma podjazdów: 790 m
Szutry: 21 km
Asfalt: 21 km
Teren: 0 km

Nawigacja

Plik GPX

Link do MAPY.CZ

Kurs na Garmin Connect

Dla Kogo?

Trudność: 3/5
Trasa biegnąca częściowo przez Słowację. Nie występują na niej żadne trudności techniczne, jednak cztery podjazdy wymagają średniej kondycji fizycznej.

Przebieg

OSW Radocyna -> Zdynia - Konieczna -> Becherov -> Ondavka -> Nizna Polianka -> Grab -> Wyszowatka -> OSW Radocyna

Opis Trasy

Bardzo widokowa trasa, w przeważającej większości po drogach asfaltowych o znikomym ruchu. Weź dowód osobisty, wjeżdżamy na Słowację.

Startujemy z Radocyny, kierując się w stronę miejscowości Zdynia. Doskonałej jakości droga szutrowa prowadzi nas przez około 8 kilometrów. Na samym jej końcu, po prawej stronie mijamy Watrę – miejsce, w którym co roku w lipcu odbywa się Festiwal Łemkowska Watra.

10 km – W Zdyni droga zmienia się na asfaltową i taką właśnie będziemy przemieszczać się przez około 3 km w kierunku Koniecznej. Dolina, w której leży Zdynia, jest bardzo rozległa. Po prawej stronie na stokach będzie widoczne Mini ZOO, które możemy odwiedzić, zwłaszcza jeśli są wśród nas młodsi rowerzyści.

13 km – W Koniecznej warta uwagi jest drewniana, bardzo dobrze zachowana, cerkiew św. Bazylego z 1905 roku. Stąd główna droga prowadzi nas, łagodnie się wznosząc, do dawnego przejścia granicznego ze Słowacją. Po drugiej stronie granicy czeka nas spora chwila odpoczynku podczas bardzo przyjemnego zjazdu, po dobrej jakości asfalcie, wśród rozległych pól i łąk.

17 km – W Becherovie zjeżdżamy z głównej drogi w drogę lokalną, która będzie nas prowadziła do kolejnej miejscowości – Nižná Polianka. Wcześniej jednak kilometrowy podjazd z pięknymi widokami, a następnie po drodze miniemy kilka klimatycznych słowackich wiosek. W upalny dzień warto odwiedzić w Nižnej Poliance tutejsze kąpielisko u stóp stoku narciarskiego. Basen zasilany górskim potokiem jest jednocześnie zbiornikiem wody dla armatek śnieżnych. Kąpielisko jest czyste, a w skibarze serwują nie tylko frytki. W Nižnej Poliance możemy także odwiedzić murowaną cerkiew pw. Wszystkich Świętych i ruszyć w dalszą drogę już ku granicy polsko-słowackiej.

29 km – Przełęcz Beskid (590m n.p.m.).  Trasa na Przełęcz Beskid nad Ożenną prowadzi drogą asfaltową i jest to jednocześnie jeden z dłuższych dzisiejszych podjazdów (około 3 km). Po osiągnięciu najwyższego punktu, który jest jednocześnie granicą państwa, czeka nas zjazd po stronie polskiej. Na zjeździe po lewej stronie bardzo ciekawy cmentarz wojenny nr 4.

32 km – Ożenna. W miejscowości Ożenna skręcamy w lewo do wsi Grab. Na tym odcinku warto bacznie rozglądać się po obu stronach drogi, ponieważ znajdują się tutaj liczne kapliczki przydrożne w stylu charakterystycznego kamieniarstwa łemkowskiego. Wyjątkowy klimat tego miejsca tworzą dobrze zachowane łemkowskie chyże, w pobliżu także cmentarze wojenne nr 3 i 5.

34 km – Grab. Mijamy kościół i na rozstaju dróg skręcamy w lewo. Drogą asfaltową dojedziemy do wiejskiego sklepu w Wyszowatce. Tu kończy się asfalt i rozpoczyna długi odcinek szutrowo-żwirowy. Długi, jak przystało na wieś o nazwie Długie, znaną z kadrów filmu “Wino truskawkowe”.

37 km – Przełęcz Długie (550m n.p.m.). Przed nami już tylko zjazd do OSW Radocyna. Na przełęczy, obok samotnego kamiennego krzyża, można odpocząć, korzystając z nowej wiaty piknikowej, z której otwiera się rozległy widok na przygraniczne wzgórza. Przez cały końcowy zjazd po obu stronach możemy zaobserwować liczne kapliczki murowane, a po drodze natkniemy się także na symboliczne drzwi projektu Natalii Hładyk: „Drzwi do zaginionego świata”, który powstał jako upamiętnienie istniejących tu niegdyś łemkowskich wsi i ich wysiedlonych mieszkańców.

Warto Zobaczyć

Cmentarz wojenny nr 52 - Zdynia

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Zdyni

ZOO i wioska smerfów w Zdyni

Cerkiew Świętego Bazylego Wielkiego w Koniecznej

Cmentarz wojenny nr 47 - Konieczna

Kościół w Varadce

Cmentarz wojenny nr 4 - Grab

Kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej w Grabiu

Symboliczne drzwi w miejscu dawnej wsi Długie

Cmentarz wojenny nr 44 - Długie